A szaldó elszámolásnak vége, de mi jön ezután?

Mikor sok évvel ezelőtt egy jómódú, távoli rokonom eldicsekedett vele, ő bizony napelemeket szereltetett a háza tetejére, még úri huncutságnak tűnt az új technológia.

Ma azonban már legtöbben tisztában vagyunk a megújuló energia használatának pozitívumaival, és egyáltalán nem kirívó eset, hogy a társaság valamely tagja napelem telepítésre adja a fejét.

Sorra jelennek meg a csillogó panelek az épületek tetején, és mivel egyre nagyobb rá az igény, mind több vállalkozás jön létre, ami napelemek telepítésével foglalkozik; ilyen a Napelem Rendszer nevű cég is, amely szakszerű segítséget nyújt ügyfelei részére a kiválasztás és telepítés folyamatában.

szaldó elszámolás

Mennyibe kerül a napelem rendszer?

Minden háztartás más és más, ezért lehetetlen egységesen meghatározni, mennyibe kerülne, ha napelem rendszert telepítenék otthonunkba.

Fontos, hogy mennyi áramot fogyasztunk, ehhez mérten kell ugyanis kiválasztani a majdani rendszer teljesítményét, ugyanakkor olyan fizikai adottságokat is szemrevételezni kell, mint a tető dőlésszöge, stabilitása, tájolása, valamint akad-e olyan természetes vagy mesterséges tényező, ami árnyékot vethet a felszerelt panelekre.

Ki kell választanunk azt is, hálózatra szeretnénk csatlakozni, szigetüzemű rendszert szeretnénk, vagy ötvöznénk a kettőt egy hibrid megoldásban. Bár korábban a hálózatra csatlakoztatott típus volt legelterjedtebb hazánkban, amióta a szaldó elszámolás feltételei változtak, egyre többen választják a másik két megoldást.

Amennyiben nem vagyunk napelem szakértők, nehéz egyből választ adni a fenti kérdésekre, bátran támaszkodhatunk azonban a Napelem Rendszer szakembereire, akik egy ingyenes helyszíni felmérés során megvizsgálják a területet, és ellátnak minket tanácsaikkal.

Mikor térül meg a rendszer ára?

Általánosságban kijelenthető, a beruházás tíz éven belül behozza az árát, ezen túl pedig minden egyes forint bónusz, amit nem költöttünk villanyszámlára.

Mivel a gyártók akár harminc év garanciát is vállalnak a termékeikre, évtizedeken keresztül fogyaszthatjuk az ingyenes áramot, tehát kétségtelenül megéri napelembe fektetni a pénzünket.

Ami egy kicsit mégis megbolygatta a napelem piacot, az a szaldó elszámolás átalakítása; azok, akik mostanában döntötték el, hogy szeretnének áttérni a napelemekre, már nem csatlakozhatnak ehhez az elszámolási típushoz, számukra automatikusan a bruttó elszámolás lép érvénybe.

Bruttó vs. szaldó elszámolás

A két elszámolási típus közötti fő különbség, hogy a szaldós jóval kedvezőbb volt a fogyasztók számára. A hálózatra csatlakozó napelem rendszer lényege, hogy a megtermelt többlet energiát továbbítja az áramszolgáltató felé, amikor pedig több áramra van szükség, a hálózaton keresztül kap áramot a háztartás.

Az adott és vételezett áram korábban egységesen került elszámolásra, és éves viszonylatban gyakran nulla forintos villanyszámlát eredményezett, a termelés és fogyasztás kiegyenlítődött.

Ez egyben azt is jelentette, a napelemek megtérülési ideje rövidebb volt, ami sokakat motivált a rendszer telepítésére.

Nem véletlen azonban, hogy a szaldós elszámolás kikopott az Unió tagállamaiból, a szolgáltató számára ugyanis nem kifizetődő; ugyan egész évben biztosítja a hálózatot az ezzel járó karbantartási munkákkal, ennek ára nem térül meg számára.

A bruttó elszámolás egy kicsit változtat a korábbi felálláson, a hálózatból vételezett áramot magasabb áron számolja fel, mint amit a napelem rendszer továbbít a szolgáltató számára, amivel így egy kereskedelmi alapú elszámolás jön létre.

A különböző árszabások miatt búcsút inthetünk a nullás éves elszámolásnak, és körülbelül 2/3-os lefedettség várható. Ennek ellenére továbbra is jó döntés napelembe fektetni, hiszen, ha kicsit lassabban is, de megtérül az ára, és továbbra is sokat spórolhatunk a villanyszámlán.

A bejegyzéssel remélem sikerült informálnom titeket, mert úgy gondolom, ez egy fontos közösségi tudnivaló, és a napelemek elterjedéséért akár egy civil összefogás formájában is érdemes lenne tenni.